Stworzenie strony internetowej nie wymaga potężnych maszyn napędzanych prądem czy olejem napędowym i nie wymaga wynajęcia wielkopowierzchniowych lokali, dlatego wielu klientom wydaje się, że wykonanie strony internetowej nie powinny być wysokie, bo przecież robi się to „z niczego”, bez większego wkładu finansowego. To nieprawdziwa i niestety bardzo często spotykana opinia. Co zatem wpływa na cenę takiej strony internetowej i jak to wyliczyć?
Nie ma dwóch identycznych stron. Nie można ustalić jednej ceny na wykonania każdej strony czy sklepu internetowego. Ostateczna cena to składowa wielu czynników i każdą z nich wyceniać trzeba indywidualnie, po wspólnej analizie elementów, które powinny się na niej znaleźć podczas wstępnej rozmowy z klientem.
Zanim strona powstanie należy wykonać szereg prac przygotowawczych, które pozwolą nam na ostateczny montaż witryny ze wszystkich elementów. W pierwszej kolejności trzeba zebrać informacje, jakie się na niej znajdą, są to między innymi:
- informacje o firmie
- dane kontaktowe i teleadresowe
- zdjęcia
- oferta firmy którą zaprezentujemy na stronie
Gdy mamy już to wszystko przystępujemy do projektowania szablonu graficznego strony. Jeśli chcemy by było oryginalnie – każdy jej element trzeba stworzyć (narysować) od początku. Wśród takich elementów są min.: Banery główne, Grafiki slideshow, Backgroundy tła, awatary z pracownikami, buttony graficzne, grafiki intro rozpoczynające każdą z zakładek, ikony kontaktowe itp.
Odpowiednie dopasowanie graficznych elementów by pasowały do siebie kolorystycznie, by komponowały się z kolorystyka klienta jest niczym innym jak „wyczuciem estetyki”. Jest to cecha, na która składa się nie tylko doświadczenie grafika ale i umiejętności manualne. Taką wiedzę zdobywa się latami. Umiejętność poukładania wszystkich elementów w przejrzystym, by były zarówno ciekawe okiem przeglądającego stronę jak i poprawne programistycznie to rzecz, której nie nauczymy się z książek, to trzeba w sobie wyuczyć.
Na ostateczną cenę wykonania strony, wraz z uruchomieniem całej internetowej logistyki jej działania wpływają zarówno czynniki zależne od projektanta jak i niezależne.
Czynniki zależne od projektującego stronę:
- czas wykonania strony (ok. 2-3 tygodni)
- zasób informacji, jakie trzeba na niej umieścić
- kwestia tego, czy otrzymamy te informacje od klienta czy musimy zdobyć je samemu
- ilość podstron (zakładek) jakie klient chce mieć na stronie
- ilość i różnorodność grafik, jakie trzeba zaprojektować i wdrożyć na stronie
- ilość interaktywnych elementów strony
- zaawansowanie technologiczne strony internetowej
- przygotowanie podstron objętych wymogami prawnymi (Cookies, Polityka Prywatności, Regulamin, RODO)
Czynniki niezależne od projektującego:
- cena hostingu (roczne utrzymanie strony na serwerze w sieci)
- cena domeny internetowej (która wpisana w przeglądarkę będzie kierowała do serwera)
- cena certyfikatu bezpieczeństwa
- cena dodatkowych usług, jakie zostały zainstalowane na stronie (np. system płatniczy, skrypty, rezerwacja online)
Zaprojektowanie, wykonanie i wdrożenie strony internetowej przez osobę, która nie zna się na rzeczy i nie posiada umiejętności graficznych a robi to przy pomocy „szybkich kompozytorów stron” może zająć od kilku godzin do kilku dni. Takie strony mogą być tanie, bo użyte w nich elementy są wybrane kompozytowo, i może je mieć każdy na swojej stronie, bo są powszechnie dostępne. Nie będą to oryginalne strony, a bardzo często sposób ich wykonania pozostawia wiele do życzenia.
Jeśli natomiast chcecie skorzystać z usług fachowców, ludzi którzy zęby na tym zjedli i robią to od lat – zapłacicie przede wszystkim za czas pracy i doświadczenie. Jeśli doświadczony projektant wykona dla was profesjonalną stronę w tydzień czasu to zajęło mu to tyle czasu dlatego, że doświadczenie którego nabierał latami pozwoliło mu w szybkim czasie na stworzenie czegoś pięknego. Wiedział gdzie i co wstawić, jak to ma wyglądać finalnie zanim zaczął pracę nad tym, wiedział jak programistycznie uporządkować kod strony by ta działała bezbłędnie.
Podczas 20 lat pracy spotkałem się z wieloma zaskakującymi wycenami, z którymi trudno się zgodzić. Były wśród nich próby naciągania nieświadomych klientów i przewartościowane umiejętności twórców, a czasami nawet duże niezrozumienie. Zastanawiałem się tylko czy jest to kwestia naiwności klientów, czy tak duża bezczelność twórców. Oczywiście nie neguję żadnej z umów między ludźmi, jeśli ktoś się umówił na stworzenie prostej strony za 10.000 zł i obie strony są z tego zadowolone to nie moja sprawa rozstrzygania co tam się podziało.
Na podstawie 20’letniego doświadczenia i tego z czym się do tej pory spotkałem, mogę zaproponować widełki cenowe, jakie mogą posłużyć komuś do wstępnych kalkulacji. Jest to jednak moja opinia i macie prawo się z nią mnie zgadzać. Wiem ile czasu trzeba spędzić na przygotowaniu i zaprojektowaniu stron w poszczególnych branżach, czego dana branża potrzebuje i czego nie może na konkretnej stronie zabraknąć.
Prosta strona informacyjna - 1.200 – 1.800 zł
z kilkoma zakładkami, galerią foto, formularzem kontaktowym
Strona z rozbudowaną ofertą - 1.600 – 3.400 zł
np. zawierająca produkty z opisami i osobnymi galeriami foto
Portal informacyjny - 10.000 – 18.000 zł
oparty o kategorie newsów, system redaktorów, rozbudowane galerie
Sklepy Internetowe - od 3.000 zł
karty produktów, zakładki informacyjne, logistyka sprzedaży, marketing
Portale społecznościowe - od 16.000 zł
konta użytkowników, relacje społecznościowe, system newsów i wiadomości od 16.000 zł
Podane ceny w moim mniemaniu są orientacyjnym przedziałem cenowym, od którego powinna rozpocząć się wyceną dobrej i oryginalnej strony internetowej. Jest to oczywiście cena bazowa, bo należy do nich doliczyć koszt dodatkowych elementów, które może zażyczyć sobie klient, takich jak: dodatkowe integracje z zewnętrznymi programami, rozbudowany system prezentacji grafiki, wyskakujące na stronie gadżety, skomplikowany design graficzny strony lub niestandardowy szkielet modułów. Jak widzicie wiele rzeczy może wpłynąć na ostateczną wycenę strony www.
Za doświadczenie, umiejętności i spędzony nad dobrze wykonaną stroną czas trzeba zapłacić. Spróbujcie wynająć kogoś na 2 tygodnie, dając mu pracę do wykonania 8-10 godzin dziennie, a po zakończonej pracy zapłaćcie mu 300 zł . Czy taka wypłata zrekompensuje twórcy spędzony nad stroną czas? Aby omówić wykonanie strony, to z czego będzie się składała, co się na niej pojawi dodatkowego i kto zajmie się przygotowaniem merytorycznej zawartości strony – polecam umówić się na spotkanie z klientem, usiąść przy dobrej kawie, porozmawiać na luzie, przedstawiając różne warianty wykonania danego elementu strony i razem po takiej rozmowie na pewno dojdziecie do porozumienia. Szanujcie nawzajem poświęcony sobie czas, ustalcie wspólnie szczegóły współpracy i spiszcie to z czasem na umowie o wykonaniu strony. Każda ze stron będzie wtedy zadowolona.